Dünden Bugüne DDoS

Son yıllarda siber güvenlik büyük önem kazandı. Artık öyle bir hale geldi ki her gün milyonlarca insanı etkileyen zafiyet haberleri alıyoruz. İllegal tarafta da uyuşturucu gibi büyük getiri sağlayan bir alan oldu. Hatta bu yıllarda ciddi anlamda açık siber savaşları da gördük. Tabi bunlar olurken biz ülke olarak yine izlemekten çok öteye gidemedik. Hatta hala hack ve ddos farkını ayırt edememiş gazetelerimiz var. Yurtdışında gazetelerin siber güvenlik editörlerinin olması bile ne kadar önem verdiklerinin bir göstergesidir. Kısaca DDoS tan bahsedip, DDoS ataklarının son yıllarda ki gelişimi ve hack için araç olarak kullanılmasından bahsedeceğim.

DDoS Attack
DoS (Denial-of-service) : Tek bir kaynaktan gelen saldırılardır.  Etkisi çok güçlü değildir. Engellenebilmesi mümkündür.

DDoS (distributed denial-of-service) : Birden fazla kaynaktan gelen saldırılardır. Buradaki kaynaklar sahte ( spoof ) ip adresleri olabileceği gibi, bir botnet ağına bağlı zombi bilgisayarlar da olabilir. Zombi denilen bilgisayar sistemlere bulunan açıklar ile sızılıp uzaktan kontrol edilebilir sistemlerdir, genel olarak herhangi bir anti virüs, firewall gibi güvenlik yazılımlarını bulundurmayan, güncelleştirmesi yapılmamış bilgisayarlar zombi olmaya açık sistemlerdir.

SYN Flood, UDP Flood, ICMP Flood, HTTP Flood vs gibi bir çok saldırı çeşidi vardır. Son zamanlarda “Nonsense Name” isimli yeni bir atak türü tespit edilmiştir. Detaylarını buradan okuyabilirsiniz, bizim DDoS uzmanlarımızın da bu konuda ki görüşlerini merak ediyorum. :)

Giderek boyutunu büyüten DDoS 400 Gbit/s kadar ulaştı. Genel olarak büyük hacker grupları oluşturdukları botnetler ile saldırı yaparlar. Bu saldırıların amacı ağırlıklı olarak ideolojik, ego tatmini ve ya maddi sebeplerden dolayı gibi görülebilir, fakat DDoS bir nevi oyalama amaçlı da bir saldırıdır. Hack için kullanılan bir araç gibidir. Gerçek hayattan bir örnek; bir yere arka kapıdan girecekseniz ve dikkat çekmek istemiyorsanız, bütün dikkatleri ve gözleri ön kapıya çevirerek, arka kapıdan giriş yapabilirsiniz.

DDoS Attack Simulation
Bildiğiniz üzere Sony son zamanların en popüler hedeflerinden birtanesidir. Cok fazla DDoS atağı almaktadır. Ama görüyoruz ki bunlar sadece DDoS atağı değildir. Sony’den çalınan hesaplar, filmler vs gibi birçok veri mevcuttur. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi DDoS ataklarında süreci çok iyi kontrol etmek gerekir. Arka tarafta veriler dışarı çıkarılıyor olabilirler. DDoS bir sistemi hack etmek değildir, ama gruplar tarafından yanıltıcı bir yöntem olarak kullanılabilir ve DDoS yapılırken paralelinde başka bir hacking yöntemiyle sisteme sızılmaya çalışılabilir.

Yıllardır sorulan sorulardan biri de “DDoS nasıl engellenir” sorusudur. Bu sorunun net bir cevabı yoktur ama genel olarak önerilen dua etmek veya fişi çekmektir :). Şaka bir yana ciddi planlanmış bir saldırıda engellemek mümkün olmayabilir ama önceden saldırı boyutunu en aza indirmek için önlemler alınabilir. Bunlardan bir tanesi CloudFlare dir. Kısaca Cloudflare bir CDN (İçerik dağıtım ağı) hizmetidir. Bu hizmet internet siteniz ve sitenize gelen ziyaretçiler arasında bir proxy görevi üstlenir. Bir proxy servisi gibi hareket ederek, siteniz içerisinde bulunan statik içerikleri cacheler (önbellekleme) ve böylelikle siteniz üzerine gelen sorgu sayısını en aza indirir. Sitenizin ip adresini de gizleyerek açık hedef olmaktan kendinizi koruyabilirsiniz.Birazda DDoS ataklarının artışları ile ilgili 2014'ün son sayısal verilere bakalım;

Akamai Teknoloji'nin raporuna göre 2014'ün son çeyreğindeki DDoS saldırıları aynı yılın bir önceki çeyreğine göre yüzde 90 arttı.

Bu dönem içerisinde infrastructure (altyapı) katmanı seviyesinde olan saldırılar yüzde 121 artarken appication layer seviyesinde artış ise yüzde 16 oldu.

Bu dönemdeki en büyük saldırı trafiğini ise Noel döneminde Lizard Squad'ın Xbox ve Playstation'a yaptığı saldırılar oluşturuyor. Araştırmalar gösteriyor ki bu oyun firmaları sadece bu dönemde yılın diğer zamanlarına göre yüzde 35 daha fazla saldırıya maruz kaldı. Bu kurumları sırasıyla teknoloji ve yazılım kurumları (yüzde 26) ve telekom şirketleri (yüzde 10) aldı.

DDoS
Ayrıca DDoS trafiğinin kaynak noktası olarak yüzde 31.54 ile USA, 17.61 ile Çin lider durumda iken Rusya, Brezilya ve Hindistan takip ediyor.

Bu da gösteriyor ki DDoS uzun yıllar boyunca tehlikesini sürdürecek. Yeni atak türlerinin de denenmesiyle, bu alanda  hackerların çalışmalarını ve savunma tarafında ne tür yeniliklerin geleceğini hep beraber göreceğiz.

Ayrıca dünya üzerinde anlık olarak gerçekleşen DDoS ataklarını bu siteler üzerinde ki simülasyonlardan takip edebilirsiniz.


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.